sobota, 31 marca 2012

Fryzury męskie w stylu lat 80.: CZESKI PIŁKARZ

Fryzury męskie w stylu lat 80.


Dodatek specjalny w serii. Opis fryzury na CZESKIEGO PIŁKARZA. Zdjęcia i historia. Zapraszam!


Czeski piłkarz
Fryzura na tzw. czeskiego piłkarza była popularna w latach 80. (szczególnie w drugiej połowie) oraz na początku lat 90. Charakteryzowała się długimi włosami z tyłu głowy, krótko ściętymi po bokach i często bujną grzywką.

Znaczenie nazwy
Uczesanie to ma w Polsce wiele nazw. Czeski piłkarz i czeski hokeista nawiązują do sportowców, którzy chętnie nosili tą fryzurę. W samej Czechosłowacji fryzurę określało się Jágr- od nazwiska hokeisty Jaromíra Jágra. W Polsce na czeskiego piłkarza ścinał się Jacek Ziober, przez co fryzurę nazywano również Zioberą.
Spotyka się również  nazwy czeski metal, enerdowca (popularność w Niemczech, widoczna do dziś!), a także płetwa, dywan, plereza. W języku angielskim określa się ją jako mullet,  a niemieckim- vokuhila.

To tyle z teorii. A jak to wyglądało w praktyce?

Słynny czeski hokeista- Jaromír Jágr.

Jacek Ziober

Chris Waddle

Uczesanie to było popularne nie tylko wśród sportowców, ale także muzyków i aktorów. 
Richard Dean Anderson- MacGyver
c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Inspiracje Vintage

Blog poświęcony modzie vintage. Będę kłaść nacisk na zdjęcia i filmy, które mogą pomóc komuś ubrać się w stylu vintage/retro. Blog może okazać się przydatny dla osób, które nie mają pomysłu na strój, fryzurę i makijaż na imprezę w stylu lat 50., 60., 70., 80. i 90.